Membránové čerpadlo ARO PD05 1/2" Nerez ocel/Teflon, Výkon 54,5 l/min, výtlak 8,3 bar Výkon 54,5 l/min, výtlak 8,3 bar
Code: PD05R-BAS-STT-BRelated products
ARO, air service kit, PD03/05/07
Air silencer ARO, pos. 201
Santoprene wheel for pump ARO PD05P, pos. 22
Hytrel diaphragm for pump ARO 6605 XXXXX
Santoprene diaphragm for air control PD10, pos. 176. For the pump it is necessary to use 2 diaphragms.
Service kit for diaphragm pump ARO PD03 contains 2 pcs Teflon diaphragm, 2 pcs Santoprene backing diaphragm, 4 pcs Teflon balls, o-rings
Santoprene diaphragm for pump ARO PD05P
ARO, air sleeve, pos. 103
ARO, valve seat, PP, pos. 21
Santoprene diaphragm for pump ARO PD05P
Air service kit for pump ARO PD03/05/07
ARO, valve seat, PVDF, 66605X-4XX, pos. 21
Product detailed description






Additional parameters
| Category: | ARO diaphragm pump |
|---|---|
| Warranty: | 1 rok vyjma dílů podléhajícímu vysokému stupni opotřebení |
| Weight: | 8 kg |
| Řada : | ARO |
| Materiál tělesa čerpadla: | Hliník |
| Materiál sedel čerpadla: | Hliník |
| Materiál kuliček čerpadla: | Nitril |
| Materiál membrán čerpadla: | Nitril |
| Max. výkon: | 54,5 l/min |
| Max. výtlak: | 6,9 bar |
| pH: | 6 až 8 |
| ? Samonasávací schopnost: | -2,6 m |
| Max. teplota média: | -12° až +82°C |
| Max. velikost pevných částic: | max. 2,4 mm |
| Připojení sání/výtlak: | Vnitřní závit 1/2" BSPT |
| Pohon: | Stlačený vzduch max. 6,9 bar |
| Připojení vzduch: | Vnitřní závit 1/4" |
| ATEX: | NE |
Membrane pump ARO in material Hliník/Teflon. Output 54,5 l/min, discharge 8,3 bar. Including ATEX certificate.
Plastic diaphragm pump ARO in material version polypropylene, diaphragm and Santoprene beads. Max. pump output Pump material design 465 l/min, max. discharge 8.3 bar. The...
Membrane pump ARO in PVDF/Teflon material. Output 40 l/min, displacement 8.3 bar. The pump material design is suitable for concentrated acids and alkalis
FDA certified, compressed air driven food grade diaphragm pump ARO PM15A-CSS-STT-A02. Internal Tri-Clamp 2" BSP connection. Pump material Stainless steel/Teflon. Max. output...
Membrane pump ARO PD05-BDS-DTT-B with compressed air drive. Connection internal thread 1/2" BSP. Pump material Acetal/Teflon. Max. output 54 l/min, discharge pressure 6.9 bar....
Membrane pump ARO. Material Polypropylen, membrane and Teflon beads. The pump is suitable for chemical solutions, acid alkalis, electroplating plants,... Membránové čerpadlo je...
Membrane pump ARO PD05P-BES-DTT-B with compressed air drive. Connection internal thread 1/2" BSP. Pump material Acetal/Teflon, max. output 54 l/min, discharge pressure 6.9 bar....
Diaphragm pump, output 133 l/min, discharge 8,3 bar, material Hliník, seats Hliník, diaphragms and balls Teflon. Alternative replacement for pump ARO 666120-3C9-C
Membrane pump ARO PD05P-BRS-PAA-B with compressed air drive. Connection internal thread 1/2" BSP. Pump material Polypropylen/Santoprene, max. output 54 l/min, discharge pressure...
Membrane pump ARO PD20A-BAP-GGG-B in material Hliník/Nitril, output 651 l/min, max 8.3 bar, connection internal thread 2".
Diaphragm pump, output 200 l/min, discharge 8.3 bar, material Hliník, seats Hliník, Santoprene diaphragms.
Membrane čerpadlo. Materiál Polypropylen, membrány a kuličky Santopren. Čerpadlo je vhodné pro chemické roztoky, kyseliny louhy, galvanické provozy, galvanické lázně. The...
Membrane pump ARO in material version Stainless steel/Teflon. Output 54,5 l/min, discharge 8,3 bar. Including ATEX certificate.
-
Masnuál (1.1 MB)
-
Atex Certifikát (213.8 kB)
-
Manuál (857.4 kB)
-
Servisní list (912.1 kB)
-
Technický list (221.7 kB)
