Diaphragm pump ARO 1" Hliník/Teflon ATEX, Output 200 l/min, pressure 8.3 bar Výkon 200 l/min, výtlak 8,3 bar
Code: PD10A-BAP-FTTRelated products
Santoprene diaphragm for pump ARO PD05P
ARO, air sleeve, pos. 103
Service kit for diaphragm pump ARO PD03 contains 2 pcs Teflon diaphragm, 2 pcs Santoprene backing diaphragm, 4 pcs Teflon balls, o-rings
Santoprene diaphragm for air control PD10, pos. 176. For the pump it is necessary to use 2 diaphragms.
Santoprene diaphragm for pump ARO PD10, pos. 7
Hytrel diaphragm for pump ARO 6605 XXXXX
ARO, air service kit, PD10. The service kit includes positions 111, 132, 137, 138, 139, 166, 167, 171, 172, 173, 174, 176, 200,
Air silencer ARO, pos. 201
Air steering service kits ARO PD05 66605X-XXX. Service kit positions: 102, 119, 122, 130, 132, 137, 138, 139, 140, 141 and lubricant.
Santoprene diaphragm for pump ARO PD05P
ARO, valve seat, PP, pos. 21
ARO, air service kit, PD03/05/07
Santoprene wheel for pump ARO PD05P, pos. 22
Product detailed description




Additional parameters
| Category: | ARO diaphragm pump |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 21 kg |
| Řada : | ARO |
| Materiál tělesa čerpadla: | Hliník |
| Materiál sedel čerpadla: | Hliník |
| Materiál kuliček čerpadla: | Teflon |
| Materiál membrán čerpadla: | Teflon |
| Max. výkon: | 200 l/min |
| Max. výtlak: | 8,3 bar |
| pH: | 2 až 14 |
| ? Samonasávací schopnost: | -5,7 m |
| Max. teplota média: | |
| Max. velikost pevných částic: | max. 3,2 mm |
| Připojení sání/výtlak: | Vnitřní závit 1" BSPT |
| Pohon: | Stlačený vzduch max. 6,9 bar |
| Připojení vzduch: | Vnitřní závit 1/4" |
| ATEX: | ANO |
Membrane pump ARO PD05P-BES-DTT-B with compressed air drive. Connection internal thread 1/2" BSP. Pump material Acetal/Teflon, max. output 54 l/min, discharge pressure 6.9 bar....
Membrane pump ARO PD05-BDS-DTT-B with compressed air drive. Connection internal thread 1/2" BSP. Pump material Acetal/Teflon. Max. output 54 l/min, discharge pressure 6.9 bar....
Diaphragm pump ARO 66605J-3EB with compressed air drive. Connection internal thread 1/2" BSP. Pump material Polypropylen/Santoprene. Max. output 49,2 l/min at water, discharge...
Membrane pump ARO in material Acetal/Teflon. The pump is suitable for pumping flammable liquids into hazardous areas.
Plastic barrel pump ARO PD05, max. output 54,5 l/min, suitable for neutral and abrasive media.
Diaphragm pump, output 133 l/min, discharge 8,3 bar, material Hliník, seats Hliník, diaphragms and balls Teflon.
Plastic diaphragm pump ARO in material version polypropylene, diaphragm and balls Teflon. Max. pump output Pump material design 465 l/min, max. discharge 8.3 bar. The material...
Diaphragm pump ARO 1/4". Material Polypropylene, membranes and Santoprene beads. Output 40 l/min, displacement 8.3 bar. Pump is suitable for chemical solutions, acid alkalis,...
Membrane pump ARO in material Acetal/Teflon. The pump is suitable for pumping flammable liquids into hazardous areas.
Membrane pump ARO PD20A-BAP-GGG-B in material Hliník/Nitril, output 651 l/min, max 8.3 bar, connection internal thread 2".
Membrane pump ARO in material Acetal/Teflon. The pump is suitable for pumping flammable liquids into hazardous areas.
Membrane pump ARO in material version Stainless steel/Teflon. Output 54,5 l/min, discharge 8,3 bar. Including ATEX certificate.
Membrane pump ARO PD05-BPS-PAA-B with compressed air drive. Connection internal thread 1/2" BSP. Pump material Polypropylen/Santoprene. Max. output 54 l/min, discharge pressure...
Diaphragm pump ARO 66605J-3EB with compressed air drive. Connection internal thread 1/2" BSP. Pump material Polypropylen/Santoprene. Max. output 49,2 l/min at water, discharge...
-
Katalogový list (196.3 kB)
-
Celkový katalog ARO (12 MB)
-
Tabulka chemických odolností (4.3 MB)
-
Manuál (358.9 kB)
