Diaphragm pump ARO 1/4" Polypropylen/Santoprene, Output 20 l/min, pressure 8.3 bar Výkon 20 l/min, výtlak 8,3 bar
Code: PD01P-HRS-PAA-ARelated products
ARO, air service kit, PD03/05/07
ARO, valve seat, PP, pos. 21
Set (4 pcs ) replacement O-rings, pos. 33, 93762 for pump ARO. Item "33" "O" rings are not used on models 66605H-XXX, 66605J-XXX and 66605K-XXX.
ARO, valve seat, PVDF, 66605X-4XX, pos. 21
Santoprene diaphragm for pump ARO PD05P
Air service kit for pump ARO PD03/05/07
Santoprene diaphragm for pump ARO PD10, pos. 7
ARO, air service kit, for pump ARO 1" -1 1/2" (PRO)
Air steering service kits ARO PD05 66605X-XXX. Service kit positions: 102, 119, 122, 130, 132, 137, 138, 139, 140, 141 and lubricant.
Air silencer ARO, pos. 201
Hytrel diaphragm for pump ARO 6605 XXXXX
ARO, air sleeve, pos. 103
Service kit for diaphragm pump ARO PD03 contains 2 pcs Teflon diaphragm, 2 pcs Santoprene backing diaphragm, 4 pcs Teflon balls, o-rings
Product detailed description



Additional parameters
| Category: | ARO diaphragm pump |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 2 kg |
| Řada : | ARO |
| Materiál tělesa čerpadla: | Polypropylen |
| Materiál sedel čerpadla: | Polypropylen |
| Materiál kuliček čerpadla: | Santopren |
| Materiál membrán čerpadla: | Santopren |
| Max. výkon: | 20 l/min |
| Max. výtlak: | 8 bar |
| pH: | 2 až 14 |
| ? Samonasávací schopnost: | -9,5 m |
| Max. teplota média: | |
| Max. velikost pevných částic: | max. 1,6 mm |
| Připojení sání/výtlak: | Vnitřní závit 1/4" BSPT |
| Pohon: | Stlačený vzduch max. 8,4 bar |
| Připojení vzduch: | Vnitřní závit 1/4" |
| ATEX: | NE |
Diaphragm pump ARO 1" Stainless steel/Teflon, Performance 197 l/min, discharge pressure 8,3 bar
Membrane pump ARO in material Acetal/Teflon. The pump is suitable for pumping flammable liquids into hazardous areas.
Plastic diaphragm pump ARO in material version polypropylene, diaphragm and balls Teflon. Max. pump output Pump material design 465 l/min, max. discharge 8.3 bar. The material...
Diaphragm pump, output 133 l/min, discharge 8,3 bar, material Hliník, seats Hliník, diaphragms and balls Teflon. Alternative replacement for pump ARO 666120-3C9-C
Membrane pump ARO PD05P-BES-DTT-B with compressed air drive. Connection internal thread 1/2" BSP. Pump material Acetal/Teflon, max. output 54 l/min, discharge pressure 6.9 bar....
Membrane pump ARO. Material Polypropylen, membrane and Teflon beads. The pump is suitable for chemical solutions, acid alkalis, electroplating plants,... Membránové čerpadlo je...
Membrane pump ARO PD05-BDS-DTT-B with compressed air drive. Connection internal thread 1/2" BSP. Pump material Acetal/Teflon. Max. output 54 l/min, discharge pressure 6.9 bar....
Membrane pump ARO PD20A-BAP-GGG-B in material Hliník/Nitril, output 651 l/min, max 8.3 bar, connection internal thread 2".
Diaphragm pump ARO 66605J-3EB with compressed air drive. Connection internal thread 1/2" BSP. Pump material Polypropylen/Santoprene. Max. output 49,2 l/min at water, discharge...
Diaphragm pump, output 133 l/min, discharge 8,3 bar, material cast iron, seats cast iron, diaphragms and balls Teflon.
Membrane pump ARO in material Acetal/Teflon. The pump is suitable for pumping flammable liquids into hazardous areas.
Diaphragm pump ARO 1/4" Polypropylene / SANTOPRENE, Output 20 l/min, discharge pressure 8,3 bar. Material Polypropylen, membrane and Santoprene beads. The pump is suitable for...
Diaphragm pump ARO with 1" BSP female thread, middle connection. Material Polypropylen/Santoprene, Output 178 l/min, discharge 8,3 bar
-
Katalog (510.6 kB)
-
Katalog (976.2 kB)
-
Servisní manuál (8.8 MB)
-
Tabulka chemických odolností (4.3 MB)
