Diaphragm pump ARO 1/2" Stainless steel SS/Teflon, Output 54.5 l/min, pressure 8.3 bar Výkon 54,5 l/min, výtlak 8,3 bar
Code: PD05R-BSS-STT-BRelated products
Air steering service kits ARO PD05 66605X-XXX. Service kit positions: 102, 119, 122, 130, 132, 137, 138, 139, 140, 141 and lubricant.
Santoprene wheel for pump ARO PD05P, pos. 22
Hytrel diaphragm for pump ARO 6605 XXXXX
ARO, valve seat, PVDF, 66605X-4XX, pos. 21
Set (4 pcs ) replacement O-rings, pos. 33, 93762 for pump ARO. Item "33" "O" rings are not used on models 66605H-XXX, 66605J-XXX and 66605K-XXX.
ARO, air service kit, for pump ARO 1" -1 1/2" (PRO)
Santoprene diaphragm for pump ARO PD10, pos. 7
Santoprene diaphragm for pump ARO PD05P
ARO, air sleeve, pos. 103
Santoprene diaphragm for air control PD10, pos. 176. For the pump it is necessary to use 2 diaphragms.
Service kit for diaphragm pump ARO PD03 contains 2 pcs Teflon diaphragm, 2 pcs Santoprene backing diaphragm, 4 pcs Teflon balls, o-rings
Air service kit for pump ARO PD03/05/07
Product detailed description






Additional parameters
| Category: | ARO diaphragm pump |
|---|---|
| Warranty: | 1 year |
| Weight: | 7.5 kg |
| Řada : | ARO |
| Materiál tělesa čerpadla: | Nerez ocel SS 316 L |
| Materiál sedel čerpadla: | Nerez ocel SS 316 L |
| Materiál kuliček čerpadla: | Teflon |
| Materiál membrán čerpadla: | Teflon |
| Max. výkon: | 54,5 l/min |
| Max. výtlak: | 6,9 bar |
| pH: | 2 až 14 |
| ? Samonasávací schopnost: | -2,6 m |
| Max. teplota média: | +107°C |
| Max. velikost pevných částic: | max. 2,4 mm |
| Připojení sání/výtlak: | Vnitřní závit 1/2" BSPT |
| Pohon: | Stlačený vzduch max. 6,9 bar |
| Připojení vzduch: | Vnitřní závit 1/4" |
| ATEX: | ANO, 2006/42/EC (Machinery), 94/9/EC (ATEX – Group II 2GD X) |
Diaphragm pump ARO 66605J-3EB with compressed air drive. Connection internal thread 1/2" BSP. Pump material Polypropylen/Santoprene. Max. output 49,2 l/min at water, discharge...
Plastic diaphragm pump ARO in material version polypropylene, diaphragm and balls Teflon. Max. pump output Pump material design 465 l/min, max. discharge 8.3 bar. The material...
Membrane pump ARO PD20A-BAP-GGG-B in material Hliník/Nitril, output 651 l/min, max 8.3 bar, connection internal thread 2".
Diaphragm pump ARO 66605J-3EB with compressed air drive. Connection internal thread 1/2" BSP. Pump material Polypropylen/Santoprene. Max. output 49,2 l/min at water, discharge...
Membrane pump ARO PD05P-ARS-PAA-B with compressed air drive. Connection internal thread 1/2" NPT. Pump material Polypropylen/Santoprene. Max. output 54 l/min, discharge pressure...
Membrane pump ARO PD05-BDS-DTT-B with compressed air drive. Connection internal thread 1/2" BSP. Pump material Acetal/Teflon. Max. output 54 l/min, discharge pressure 6.9 bar....
Membrane pump ARO PD05P-BRS-PAA-B with compressed air drive. Connection internal thread 1/2" BSP. Pump material Polypropylen/Santoprene, max. output 54 l/min, discharge pressure...
Membrane pump ARO in material Acetal/Teflon. The pump is suitable for pumping flammable liquids into hazardous areas.
Membrane pump ARO. Material Polypropylen, membrane and Teflon beads. The pump is suitable for chemical solutions, acid alkalis, electroplating plants,... Membránové čerpadlo je...
FDA certified, compressed air driven food grade diaphragm pump ARO PM15A-CSS-STT-A02. Internal Tri-Clamp 2" BSP connection. Pump material Stainless steel/Teflon. Max. output...
Membrane čerpadlo. Materiál Polypropylen, membrány a kuličky Santopren. Čerpadlo je vhodné pro chemické roztoky, kyseliny louhy, galvanické provozy, galvanické lázně. The...
Diaphragm pump ARO 1/4". Material Polypropylene, membranes and Santoprene beads. Output 40 l/min, displacement 8.3 bar. Pump is suitable for chemical solutions, acid alkalis,...
-
Všeobecné informace (213.5 kB)
-
Manuál (1.1 MB)
-
Tabulka chemických odolností (4.3 MB)
-
Katalogový list (483.1 kB)
